Australia-New Zealand University Challenge
(ANZUC)


Fifty universities compete in five conferences across the entire Oceania region, culminating in a sixteen team finals series. A fictional competition inspired by the NCAA college sporting system in the United States.
  • All
  • Seasons 21–30
  • Seasons 11–20
  • Seasons 1–10
Nullarbor Conference:Western Australia, South Australia and the Northern Territory.
South-East Conference:Victoria and Tasmania.
Eastern Conference:New South Wales (except the north) and the Australian Capital Territory.
North-East Conference:Queensland and northern New South Wales.
Oceania Conference:New Zealand, Papua New Guinea and the South Pacific.

Note: While based on real universities, all team names in this competition have been (slightly) fictionalised in order to make it obvious that there is no association whatsoever between what appears on this site and any of the tertiary institutions in real life.

Conference League Play
  • Our Lady are the second team to win six conference titles in seven seasons.
  • A year after their first finals finish, New Holland do even better to win the Eastern Conference.
  • Eureka qualify for the finals for just the second time, after a wait of sixteen seasons.

The Finals
  • Albert edge past number two seed Our Lady in the semi finals, then have an easier time against fellow first time grand finalists Joseph Banks.
  • The defending champions Chifley just miss out on the finals.

3ALBAlbert defeated 13JBUJoseph Banks

Conference League Play
  • Illawarra are the second team to win a fifth successive conference title.
  • Papua Old Guyana win every conference game, the second Oceania Conference team to do so.
  • New Holland are first-time finalists.
  • Orkland miss the finals for the first time in ten seasons, their place is taken by Albert of Wellington who finish inside the top three for the first time since Season 11.

The Finals
  • Windburne continue their recent successful playoff form, but fall in the final decider to Chifley.
  • The two undefeated teams going into the finals, Papua Old Guyana and defending champions Our Lady, both exit prematurely in the first round – the latter to playoff debutants New Holland.

9CHFChifley defeated 7WITWindburne

Conference League Play
  • Illawarra are the second Eastern Conference team to win four straight conference titles.
  • Albert are in the finals for the first time in sixteen seasons after taking out their first South-East Conference title.
  • Chifley qualify for the playoffs for the first time in ten seasons.

The Finals
  • Our Lady win their first championship.
  • Selwyn, the returning championship holders, are fourth seeds but are out in the semi finals.
  • Last year's losing grand finalists Bligh are sixteenth seeds and immediately inflict a costly first loss of the season on their conference winners Illawarra.
  • Fourteenth seeds Windburne venture to the last four for the second time in three seasons.

7UOLOur Lady defeated 9KUTKingsland Tech

Conference League Play
  • Our Lady are the first team from the Nullarbor Conference to win four straight conference titles.
  • Just one win separates first from sixth in the South-East Conference.
  • Bligh are in the finals for the first time in ten seasons, while the Glasshouse Coast also qualify for just the second time ever, after a drought of ten consecutive seasons.

The Finals
  • Selwyn win their second championship against a plucky Bligh team, who as the thirteenth seeds are the second lowest seeds ever to make the Grand Final.
  • The defending champs, seven seeds Free Colony, are out in the round of sixteen.

2SWNSelwyn defeated 13BGHBligh

Conference League Play
  • Selwyn, who have reached the finals more often than any other Oceania Conference side, finally do so as the conference winner. There is also a first North-East Conference title for Kingsland.
  • In the South-East Conference, Windburne are in the finals for the first time since Season 11, replacing Lonsdale, who are out after eight straight finals appearances. Selbourne are the second team from the conference to finish bottom for a fourth successive season.
  • Jackson won't need to worry about any further Grand Final heartbreak as they fail to qualify for the playoffs for the first time after a run of seven, allowing fierce local rivals UTJ to end a finals absence of seven seasons.
  • The defending champions OUT fail to make the finals for the first time after an Oceania Conference record of nine consecutive finals seasons.

The Finals
  • There are three first-time semi finalists, as Free Colony upset their more highly fancied Nullarbor Conference rivals Our Lady to the championship.

6UFCFree Colony defeated 1UOLOur Lady

Conference League Play
  • Skase are the second North-East Conference team in two seasons to make their finals debut, leaving Southern Stars as the only side in the conference yet to do so.

The Finals
  • Jackson lose an unbelieveable fourth straight Grand Final, this time in a first all New South Wales final playoff to John Oxley.
  • Skase's break-out first finals appearances as a fifteenth seed goes as far as the semi finals.
  • OUT stagger back into the finals as the sixteenth seed and their championship defence ends in the first round.

6JOUJohn Oxley defeated 8JKNJackson

Conference League Play
  • Van Diemen's Land are the second South-East Conference team to win four successive titles.
  • OUT are the second team anywhere to win six conference titles in eight seasons.
  • Kingsland make their finals debut.

The Finals
  • Jackson's losing Grand Final hoodoo extends to three in a row as OUT win a second championship in seven seasons.
  • In a replay of last season's Grand Final, the defending champions Edith Brown lose in the semi finals as eleventh seeds.
  • For the second successive year all five conference winners win their first round match-ups to go on to the quarter finals.

4OUTOrkland Tech defeated 2JKNJackson

Conference League Play
  • Capital's seven year finals streak comes to an end, while Illawarra win a first conference title in thirteen years and first finals appearance in eight.
  • Joseph Banks win the North-East Conference for the first time in eleven seasons, while Southern Stars lose every match of the season.

The Finals
  • Jackson are the first team to reach three Grand Finals in four seasons, but lose their second in a row.
  • For the very first time all five conference winners win their first round match-ups to go on to the quarter finals.
  • Packer, returning champions and eighth seeds, continue the trend for first round finals losses.

5EBUEdith Brown defeated 6JKNJackson

Conference League Play
  • OUT are the third team ever to win every conference match in a season.
  • RSIT's ten year finals streak is over, making way for Barton after an eight season absence.
  • Joseph Banks qualify for the finals for the first time in a decade, while New Scotland bow out after eight straight seasons.

The Finals
  • Jackson are stopped in the Grand Final from a second championship in three years as Packer win their second in four.
  • For the second season running Van Diemen's Land are number two seeds and for the second season running they go out to the fifteenth seeds, this time at the hands of Our Lady.
  • It's a fifth successive first round finals defeat for the returning champions, as number ten seeds Orkland cannot go beyond the first playoff hurdle.

3PKRPacker defeated 4JKNJackson

Conference League Play
  • KUT fail to reach the finals for the first time since Season 4.
  • Skase improve slightly to end a horror run of eleven North-East Conference wooden spoons in the previous thirteen seasons.
  • Potash set a new South-East Conference record of thirteen successive seasons outside the finals.

The Finals
  • The shoe is on the other foot for Van Diemen's Land, as they lose in the first round to the fifteenth seeded River, and sixteenth seeds Pacific Islands account for number one seeds Dickson.
  • Eighth seed Jackson continue the pattern for defending champions by exiting the competition in the first round.

4OKLOrkland defeated 3JOUJohn Oxley

Conference League Play

The Finals
  • The champions are the only conference winners to go beyond the quarter finals, as fifteenth seed Van Diemen's Land and sixteenth seed Selwyn both get to the semi finals.
  • For the third year in a row the defending champions, fourteenth seed Packer on this occasion, are beaten in the first round.

5JKNJackson defeated 6LONLonsdale

Conference League Play
  • Capital set an Eastern Conference record of four conference titles in a row, and Jackson are in the finals for the first time.
  • Finals stalwarts Chifley are out of the qualifying places for the very first time, leaving Dickson as the only side remaning in the entire competition never to miss the playoffs.
  • Barton's sequence at the bottom of the South-East Conference extends to five successive seasons, and for the second season in a row they lose every conference match.
  • Skase also suffer a 100% losing record, their second, as they finish bottom of the North-East Conference for the tenth time.
  • Palmerston are just off the bottom of the Oceania Conference, ending a sequence of four wooden spoons in five seasons.

The Finals
  • Both Grand Finalists each eliminate two conference winners on their way to the final playoff game.
  • The returning champions, Orkland Tech, start the finals as eighth seeds, but lose in the first round to the eventual new champions.

9PKRPacker defeated 11DSNDickson

Conference League Play
  • Australian Religious' record setting run of consecutive conference titles ends at five, as in their tenth straight finals campaign they can only claim the sixteenth seeding.
  • Also in the South-East Conference, Lonsdale are finals debutants, leaving Van Diemen's Land as the sole team in the conference yet to reach the playoffs.
  • Barton are just the second team ever to lose every conference game of the season, and in doing so set a new South-East Conference record of four wooden spoons in a row.
  • Palmerston endure a third successive Oceania Conference bottom finish (and fourth in five seasons).

The Finals
  • Four conference winners converged in the semi finals for the first time since Season 2.
  • Dickson, the defending champions, enter the finals as the fourteenth seed and are out in the first round.

2OUTOrkland Tech defeated 1RIVRiver

Conference League Play
  • KUT win a fourth straight conference title, and take the number one seed for the third time in four seasons.
  • Defending champions Christchurch get eighteen points but are somehow still excluded from the finals in a packed Oceania Conference top order that sees OUT stake a first title and finals spot.
  • Jackson are off the bottom after an Eastern Conference record of three straight wooden spoons.

The Finals
  • The champions of Seasons 5 and 6 met in the Grand Final, each looking for their second championship.
  • For the second year in a row, KUT bow out in the quarter finals to the eventual losing Grand Finalists.
  • Thirteenth seed Australian Federal reach the semi finals via hard fought wins over two conference winners.

6DSNDickson defeated 9POGPapua Old Guyana

Conference League Play

The Finals
  • In their first finals series, Capital end KUT's bid for an unprecedented three-peat in the quarter finals.

2CHCChristchurch defeated 5CAPCapital

Conference League Play
  • Oldcastle's run of seven consecutive finals seasons, the best in the Eastern Conference, is over.
  • There is much relief on the Gold Coast as the worst team in the competition so far, Skase, avoids the North-East Conference wooden spoon for the very first time.
  • Lonsdale's three season slump at the rear of the South-East Conference is also over.

The Finals
  • KUT back up in style to become the first ever team to win back-to-back ANZUC championships.
  • Three conference winners bow out in the first round, leading to an unlikely semi final match-up between fourteenth seed Bligh and fifteenth seed RSIT, with the victors claiming the tag of lowest seeds ever to reach the Grand Final.

1KUTKingsland Tech defeated 15RSTRoyal Selbourne

Conference League Play
  • KUT are the second team ever to win all conference matches in a season.
  • Illawarra storm back into finals after two seasons away, and there are finals debuts for Eureka and New Scotland.
  • The Pacific Islands avoid a fourth straight wooden spoon, but still hold the Oceania Conference record.

The Finals
  • KUT are the first ever "Invincibles" with a perfect thirteen win season, accounting for last season's champions Papua Old Guyana along the way.
  • Twelfth seed Our Lady eliminate two conference winners to advance to the last four.

1KUTKingsland Tech defeated 6RIVRiver

Conference League Play
  • Defending back-to-back North-East Conference winners Joseph Banks fall well out of finals contention.
  • In the South-East Conference, Selbourne and Albert fall out of the finals for the first time as Barton earn a finals debut.

The Finals
  • Australian Religious appear in their second losing Grand Final in three seasons.
  • The defending champions, Dickson, return as number one seeds but are shocked at the first hurdle by sixteenth seed Oldcastle, who continue all the way to the semi finals.

2POGPapua Old Guyana defeated 4ARUAustralian Religious

Conference League Play
  • UTJ are the first defending ANZUC champions to fail to qualify for the finals the following season, and their city rivals Western Jackson are the very first team to lose every conference match in a season, finishing last for the third time in four years.
  • Illawarra, Central Kingsland and Orkland all miss the finals for the first time.

The Finals
  • Eighth seed Dickson go into each of their finals contests as favourites due to major upsets happening all around them.
  • Number two seeds Chifley are the sole conference winners to progress further than the first round, but even they are subsequently shunted in the semi finals by KUT to make the Grand Final an all-Brisbane affair.

8DSNDickson defeated 11KUTKingsland Tech

Conference League Play
  • Packer, after three straight conference titles, and Palmerston, after two, are surprise exclusions from the finals for the first time.
  • Edith Brown march into the last sixteen for the first time.

The Finals
  • As the twelfth seed, UTJ from New South Wales are the biggest outsider to win the championship so far, knocking out three conference winners along the way.
  • Australian Religious are the only conference winners to venture beyond the quarter finals.
  • Last season's champions Selwyn cannot get beyond the first round as the sixteenth seed.

12UTJJackson Tech defeated 2ARUAustralian Religious

Conference League Play
  • Palmerston are the first team to win every conference match in a season.
  • Packer and Illawarra are the first to win three consecutive conference titles.
  • Skase are the first team to finish bottom of a conference three seasons in a row.

The Finals
  • New Zealand's sixth seed Selwyn eliminate defending champions Selbourne in the quarter finals and go on to win the overall championship.
  • The champions' path was made easier following the second successive first round exit for Oceania Conference winners Palmerston, this time at the hands of South Australia's sixteenth seed Bass.

6SWNSelwyn defeated 9OLDOldcastle

Conference League Play
  • Selwyn, New Zealand's smallest university, are surprise runners up in the Oceania Conference.
  • South Australians Bass earn a finals spot despite a mediocre tally of twelve points.

The Finals
  • The top four conference winners all make it to the semi finals, as Chifley spring the only major finals surprise when they knocked out Oceania conference winners Palmerston in the first round.
  • Defending champions and eleventh seeds Central Kingsland are also out in the first round.

3SELSelbourne defeated 1PKRPacker

Conference League Play
  • Only two points seperates second from eighth in a packed Nullarbor Conference middle order.

The Finals
  • Thirteenth seed Albert reach the final four after three conference winners are eliminated in the first round, the biggest blowout happening in Queensland where sixteenth seed Dickson prevailed over their stand out conference winners Joseph Banks.

8CKUCentral Kingsland defeated 2UOIIllawarra